Kimliğim kayboldu ne yapmalıyım ?

Kimliğimi kaybettim ya da kimlik kartımı çaldırdırdım diyorsanız kendinize çok fazla dert edinmeyin her ne kadar oldukça üzücü, sıkıntılı ve aynı zamanda tedirginlik yaşatan bir durumda olsanızda ülkemizde her gün yüzlerce kişi bu olumsuzluğu yaşıyor.

Önemli olan kaybetmiş olmanız değil bu dakikadan sonra ne yapacağınızı biliyor olmanız.

Eğer bilmiyorsanız doğru adrestesiniz. Vereceğimiz bir kaç ip ucu sayesine üstünüzden bu yükü atmak daha kolay olacaktır.

Yan tarafta bir kaçının örnek fotoğraflarınıda kullandığımız hüviyet, nüfus cüzdanı, sürücü belgesi – ehliyet, askeri kimlik, okul – üniversite kimlikleri ile kamu ya da KİT veya özel sektör’e ait üzerinde sizi tanıtan ad, soyad, T.C kimlik numarası, fotoğraf gibi ibarelerden bir veya bir kaçını taşıyan genel olarak kimlik veya kimlik kartı dediğimiz evrakların hükümsüz olduğunu tespit ettirmeniz kimi hallerde zorunlu kimi hallerde ihtiyari olmakla beraber her halukarda günümüz dünyasında (kötü niyetli 3. kişilerin farklı maksatlar ile söz konusu kimlikler ile  girişimlerde bulunmaları karşısında, kendinizi sorumluluktan kurtarmaya dair vereceğiniz çabalarda elinizde dayanak olabilmesi yönünden) gereklilik olmuştur.

Bu yüzden en kısa sürede;

  • en yakın karakola – emniyet müdürlüklerine veya adliyelere müracaat ederek mevzuyu konuya asıl kimliğin geçersiz olduğunu yazılı hale getirmek sureti ile tutanak altına almak,
  • ikinci olarak mahalli ya da büyük gazetelerin her hangi birisinde isim ve soy isminizin, kimliğin cinsinin ve “hükümsüzdür” ibaresinin geçmesi şartı ile kayıp ilanı vermek sureti ile durumu gazete sayfasında tespit etmek

sizin daha rahat uyumanızı sağlayacaktır, bu yöntemler kimi hallerde ve bazı kimlikler için zorunluluk olmasa dahi önlem almak maksadı ile sanırız elzemdir.

Meseleyi tespit ettirdiniz ya da ilan verdiniz sonrasında ne yapacaksınız; kimliği almış olduğunuz kurumun kapısını (elinizde vesikalık fotoğraflar ve mümkünse sizi tanıtıcı farklı bir kimlik ya da kaybolan kimliğin sureti ya da fotokopisi ile) çalacak gerekiyorsa bir form ya da dilekçe ile ilgili memura yenisi için talepte bulunacaksınız.  Bilebildiğimiz kadarı ile nüfus cüzdanları haricinde bu işlem için bir ceza söz konusu değil. Yenisini çıkartacağınız kimi kimlikler mesela; sürücü belgeleri için vergi veya harç adı altında cüzzi rakamlar ödemeniz gerekebilir bunun içinde tedarikli olmakta fayda var.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.